Güzellik Saç Bakımı ve Tasarımı

Yüz Şekillerine Göre Saç Kesimi Nasıl Belirlenir ?

yuz-sekillerine-gore-sac-kesimi-2015
Yazar: Zarafetim

1 – Yüz Şeklinizi Bilmelisiniz. 

Fotoğraf makinenizle yüzünüzün tam karşıdan bir fotoğrafını çekin yada bunu ayna yardımıyla da yapabilirsiniz. Bir ruj veya kalem ile çenenizin altından başlayarak kulak kısımlarınızı atlayın ve saç çizginizde sonlandırın. Böylelikle yüz şeklinizi belirlemiş olursunuz.
2 – Yaygın şekillerden hangisinin sizin yüzünüze benzediğine karar verin.(Oval,kare,Dikdörtgen..) 
Yüz şeklinizi bulmak için bazı tiyolar :
  • Yüzünüz hem uzun hem geniş ise kare yada yuvarlak bir yüze sahipsiniz.
  • Yüzünüzün uzunluğu genişliğinden fazla ise ovaldir.
  • Çeneniz köşeli yada kare ise muhtemelen yüz şeklinizde karedir.
  • Çeneniz sivri ve alnınız geniş ise Üçgen bir yüze sahipsiniz.
3 – Yüzünüze uygun bir saç kesimi bulmalısınız.
* Yüzünüz yumuşak ve yuvarlak görünmesini istiyorsanız zarif ve katlı saç kesimlerini tercih edin. Saçınızı orta uzunlukta ve kısa katlı kullanmaya çalışın. En uzun katınız çenenizin iki parmak kadar altında olmalıdır. Yüzünüzün daha uzun görünmesi için ise dalgalı ve uzun kesimler tercih edin. Yuvarlak yüzler için diğer seçimler ise asimetrik ve kahküllü saç kesimleridir. Küt saç kesimi de sizin için oldukça cesur ve hoş bir görüntü oluşturabilir.
Yuvarlak yüzlere uygun saç örneği

Yuvarlak yüzlere uygun saç örneği

* Kare yüz şekliniz varsa dikkati çeneye çekecek saç kesimleri kullanmalısınız. Çene hizasında küt saç kesimi kare çenenizin güzelliğini ortaya çıkaracaktır, uzun kıvırcık ve dalgalı saç yüzünüzde denge sağlamaya yardımcı olacaktır. Yüzünüzü daha geniş gösteren aşırı kısa saç kesimlerinden kaçınmalısınız.
Kare yüze sahip olan saç örnekleri

Kare yüze sahip olan saç örnekleri

* Kalp şeklinde yada üçgen bir yüzünüz varsa kesimden çok saç boyunuza dikkat etmelisiniz. Orta boy ve uzun saçlar sizin için idealdir çenenizin etrafını doldurarak orantılı bir yüze sahip olmanıza yardımcı olur. Yüzünüzün şeklinde yanağınızın altında biten katlar veya kaküller elmacık kemiklerinize vurgu yapar. Yandan Ayrılan saç kesimleri gözlerinizi ortaya çıkarır ve alnınızı şekillendirir.

 

Kalp şeklinde yüz için saç örneği

Kalp şeklinde yüz için saç örneği

4 – Doğru saç kesimini yaptırdığınızdan emin olmaya çalışın.
Bunu sizin yüz şeklinize sahip ünlülerin veya arkadaşlarınızın saçlarına bakarak veya kuaförünüze danışarak yapabilirsiniz. Unutmayın sizin için en iyi saç modeli saçınızı kabartmadan yada sürekli taramadan bile güzel görünen saç modelidir.
Değişimden korkmayın!:)

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz