Cilt Bakımı Sağlıklı Yaşam

Topuklarınızdaki çatlaklara son!

topuk çatlaklarınıza son verin
Topuk çatlaklarının bakımı
Yazar: Zarafetim

Çatlak Topukları Tedavi Etme Yöntemleri

Topuk çatlaklarına ne iyi gelir?

Ayaklarımızın hoş görünmesi ve bakımlı olması çok çok önemlidir. Bazen ne kadar bakarsak ta ayaklarımıza istediğimiz yumuşaklıkta olmaz. O yüzden topuklarımız çatlak ve görüntüsü iyi olmaz.

Evde yapacağımız uygulamalar bu görünüşe son verecektir.

1.Limon, tuz, gliserin, gül suyu ayak maskesi

Güzel bir çift ayağa sahip olması için ayak maskesi uygulamamız gerekir. Bu maske, çatlak ayaklardan kurtulmanın da en iyi yoludur. Ayaklarınızı ılık su, tuz limon suyu, gliserin ve gül suyunun bulunduğu leğenin içine koyalım. Ayaklarınız bu suyun içinde yaklaşık 15-20 dakika bekletelim. Bir yandan topuklarınızı ve sertleşmiş çatlak olan bölgeye ponza taşı kullanarak iyice ovun.

Ardından ayaklarınıza bir tatlı kaşığı gliserin, bir çay kaşığı su ve limon suyu, bir tatlı kaşığı da karışılmış gül suyu sürün. Bu karışım bir yapışkan olacaktır. Topuklarınıza ve kuru olan yerlere bu karışımı uygulayın. Ayaklarınıza bir çorap geçirin bu yapışkanın bir gece ayağınızda kalmasını sağlayın sabah kalktığınızda ılık su ile yıkayın. Bu karışımı her gün düzenli olarak yaparsanız topuklarınızın iyileştiğini göreceksiniz.

 

2.Bitkisel Yağ

Kuru cilde sahip olmak topuklarımızın çatlak olmasının en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle kuru ciltlerin iyi nemlendirilmesi gerekir.

Ayaklarınızı yıkayın ve iyice kurulayın. Sonra ayağınızda çatlak olan bölgeye bu bitkisel yağı sürün. Kalın bir çorap giyerek bir gece bekletin. Sabah kalktığınızda ayaklarınızı yıkayın düzenli olarak yaparsanız ayağınızın iyileştiğini göreceksiniz.

3.Muz veya Avokado Ayak Maskesi

Elinize olgun bir muzu alın ve ezerek hamur kıvamına getirin.  Çatlak yerlere uygulayın ve 10 dakika bekletin ardından ayaklarınızı yıkayın.

Olgun muz ve yarım avokadoyu blenderda karıştırın. Topuklarınıza bu karışımı kalın bir macun olarak sürün. Bu uygulama sonrasın cildiniz hem nemlenecek ve güzel görünüme sahip olacaktır.

4.Vazelin ve Limon Suyu

Ayaklarınızı ılık suyu dolu bir kaba koyun 15-20 dakika bekletin. Daha sonra kirin çıktığına emin olunca ayağınızı çıkarın ve kurulayın. Sonra 1 tatlı kaşığı vazerini ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştın daha sonra çatlak olan kısımları bu karışımı uygulayın. Cildiniz bu karışımı eminceye kadar ovalayın.  Yatmadan önce bu uygulamayı yapın çorap giyin ve sabah kalktığınızda ayaklarınızı yıkayabilirsiniz.

5.Parafin

Eğer topuklarınızdaki çatlaklar artık acı verir hale geldiyse o zaman çok etken bir tedavi yöntemi önereceğiz. Parafin alın ve hardal yağı veya hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Parafinin erimesi için bir tavada ısıtın.

Oda sıcaklığına geldiği zaman ayaklarınızın, özellikle çatlak olan bölümlere sürün. İyi sonuç almak için bu uygulamayı da gece yapın ve çorapla yatın. Sabah ayaklarınızı yıkayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz