Yaşam Rehberi

Tasarım Yıldızı : Yasemin Pekkan

Yasemin Pekkan - 1
Yasemin Pekkan - 1
Yazar: Zarafetim

Moda denilince akla gelen ilk isimlerden olan Yasemin Pekkan ile yaptığımız moda tasarımı röportajına bayılacağınızdan eminiz. Mutlaka ilginizi çekecek şeyler olacaktır içinde. Modanın yorumunu böyle güzel şekilde aktaran bir tasarımcıyı bulmak çok zordur.

Yasemin Pekkan - 1

Yasemin Pekkan – 1

Tasarım Yıldızı Yasemin Pekkan

Moda tasarımına kimler yön verecek merak ediyor ve yeni solukların peşinden gitmeye devam ediyoruz… Yeni keşfimiz, tasarım dünyasından yine genç bir isim. Mükemmel yorumcu. İşte karşınızda Yasemin Pekkan ve ismini taşıyan markası Yasemin Pekkan. Sizin için modanın yorumunu onun dilinden aktardık. Belki hoşunuza gider ve bu konuşulan röportajı uygulamak isteyebilirsiniz. Belli mi olur ama demi. Sizin merak ettiğiniz soruları biz ona sorduk ve oda cevap verdi.Tüm merak ettiğiniz soruların cevapları aşağıda.

Kendinizden, tasarımcı kimliğinizden ve markanızdan bahseder misiniz?

Yasemin Pekkan - 2

Yasemin Pekkan – 2

Liseye kadar Ankara’ da ODTÜ Kolejinde okudum. Sonra Bilkent Üniversitesi’ ne girdim. Fakat istediğimin bu olmadığına karar vererek, Londra’ ya gittim. Marangoni’ de okudum ve Londra’ da uzun yıllar kaldım. İlk markamı da orada kurdum. Çok sıkılgan bir yapım olduğu için, markamı daha fazla ilerletemedim. Belli butiklere verdim ve sonra da hepsini çektim. Sonrasında tam anlamıyla neyi nasıl yapmak istediğimin kararını alarak, yeni markam Yasemin Pekkan ile tekrardan işe başladım. Önce Londra’ da ve Milano’ da bazı butiklerle anlaştım. Ve Türkiye’ ye tamamen taşınmaya karar verdim.Artık burada devam ediyorum.

Koleksiyonunuzda kullandığınız, materyal, tema ve renkler nedir?

Yasemin Pekkan - 3

Yasemin Pekkan – 3

Bu koleksiyonumda sadece ipek ve deri kullandım. İpek kadının yumuşaklığını, zarafetini, narinliğini temsil ederken; deri kadının sertliğini, savaşçı ruhunu, dişiliğini simgeliyor. Tıpkı hayatta olduğu gibi, tezatlardan oluşan olguların bütünleşip, dengeyi ve estetiği bulması gibi… Tabi, siyah koleksiyonumun vazgeçilmezi olup, koyu renkleri kullanmayı tercih ediyorum.

Koleksiyonunuzun hikayesi, oluşum süreci ve ilham kaynaklarınız neler oldu?

Yasemin Pekkan - 4

Yasemin Pekkan – 4

Benim ilham kaynağım, oluşum sürecim ve hikayem her zaman kendi içimde yaşadığım iniş ve çıkışlardır. O yüzden bazı tasarımlarımın çizgileri yumuşak ve neşeli; bazılarının ise, agresif ve serttir. Yani klasik ilham kaynakları gibi doğadan gördüğüm bir şeyden, kadından ilham hiçbir zaman almadım.

Tasarımlarınızda aksesuar kullanıyor musunuz?

Yasemin Pekkan - 5

Yasemin Pekkan – 5

Tasarımlarımdan aksesuar kullanmıyorum, çünkü sade fakat bir o kadar da çarpıcı olmasını tercih ediyorum. Dekolteler, geçişler, pencereler birer aksesuar niteliğinde…

Beğendiğiniz tasarımcılar, stilini beğendiğiniz kişiler var mı?

Koleksiyonlarımda abartılı bir şey kullanmam. Tarzım her zaman sadelikten yanadır. Sanırım, bu sebeptendir ki, tamamen tarzıma zıt tasarımcıları beğeniyorum. En beğendiğim Elie Saab mesela. Kumaşlarla oynayış tarzı beni kendine her zaman hayran bırakmıştır.

Yasemin Pekkan - 6

Yasemin Pekkan – 6

Tasarımlarınızla ulaşmayı hedeflediğiniz kitle nedir?

Öncelikle tasarımlarımla, belirli bir kitleye ulaşmak beni ve tasarımlarımı yanlış ifade eder. Çünkü her bir parçam bir ruh taşır. Sadelik cesareti dişilik ve çarpıcılık ön plandadır. Tasarımlarımın ruhunu taşıyan her kadın hedef kitlemdir.

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz