Yaşam Rehberi

Prag Gezi Rehberi!

Prag'da Gezilecek Yerler! - 1
Prag'da Gezilecek Yerler! - 1
Yazar: Zarafetim

Prag Rehberi

Çek Cumhuriyeti’ nin başkenti olan Prag, yaklaşık 1 milyon 250 bin nüfusa sahiptir. 2004 yılında Avrupa Birliği Üyesi olan Çek Cumhuriyeti’ nin kültür ve ticaret merkezi Prag’ da resmi para birimi Çek Korunası’ dır.

Prag, Avrupa tarihinin önemli olaylarına tanıklık yapmış, şatolardan, kalelere kadar Ortaçağ dünyasını bizlere yansıtan içinden Vitava Nehri’ nin geçtiği bir şehirdir. Bu özelliklerinden dolayı Avrupa’ da en çok turist çeken şehirlerden birisidir. Şehirde bulunan yetmiş civarında saray, ünlü yazar Kafka ve müzisyen Mozart’ ın da burada belli bir süre yaşamış olması şehri Avrupa’ nın önemli merkezlerinde birisi yapıyor.

Şehir bölgelere bölünmüştür, şehrin merkezi yani eski Prag denilen bölge .bölgededir. Yüz Kuleli Kent, Masal Şehri, Altın Şehir gibi unvanlara da sahip olan şehir. Dünya Savaşı’ nın da olduğu bir coğrafyada olmasına rağmen tarihi dokusu bozulmamıştır.

Prag'da Gezilecek Yerler!

Prag’da Gezilecek Yerler!

Prag İklim / Prag Hava Durumu / Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklim ve okyanus iklimi ile benzerlikler gösteren Prag’ da kış aylarında güneşin çok fazla kendini gösterdiğini söylenemez. Kasımdan Mart ayına kadar bol kar yağışı alan şehirde sıcaklık kış ayları  0 derece civarındadır. Yaz aylarında ise durum tam tersi 24-25 derece sıcaklığa rastlamak mümkün. Roma ve Paris’ e oranla daha az yağmur alır.

Prag’ a gitmek için en güzel mevsim kesinlikle ilkbahardır. Baharın başlamasıyla birlikte dünyanın her yerinden turist akınına uğrar.

Prag'da Gezilecek Yerler! - 1

Prag’da Gezilecek Yerler! – 1

Prag’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’ dan 2.5 saatlik bir uçuş ile Prag, Ruzyne Havalimanı’ ns ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları Ve Pegasus Havayolları’ nın uçuşları ile Prag’ a direkt olarak uçabildiğiniz gibi Aeroflot, Lufthansa, KLM gibi hava yolu firmaları ile de aktarmalı olarak uçabilirsiniz.

Prag Yemekleri / Prag Restoranları / Prag’da Ne Yenir Ne İçilir?

Prag'da Gezilecek Yerler! - 2

Prag’da Gezilecek Yerler! – 2

Prag’ da yaşayanlar genelde et yemeklerini seven insanlar, bu yüzden şehrin mutfağında da et yemeklerinin ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız dikkat etmeniz gereken dana ve domuz eti olan yemeklerin ayrımı. Yemeklerin yanında genel olarak patates ve pilav da servis edilir. Sos kültürü oldukça gelişmiş olan Prag’ da salatalarda bile farklı soslar tatmak mümkün. Krema sosu ile pişirilen biftekler, şekerli soslar barındıran salatalar bu soslu tatlara örnek olarak gösterilebilir. Mantıya benzeyen knedliky de lezzetlidir.

Çek Cumhuriyeti denilince ilk akla gelen şeylerden birisi de biradır, Prag bira ile ilgili en önemli etkinliklere, festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Bira konusunda iyi oldukları kadar çok da çeşide sahiptirler.

Prag’ da güzel bir yemek için; Praha 1’ de yer alan U Fleku’ ya gidebilirsiniz. Çok fazla para harcamadan Çek mutfağının en güzel yemeklerini burada bulabilirsiniz. Yine aynı bölgedeki Lvi Dvur da şehrin tarihiyle iç içe bir konumda bulunan ve lezzetli yemekler yapan bir restoran.

İtalyan mutfağı sevenler Cottocruda, deniz ürünü yemek isteyenler The Alcron, Fransız mutfağı severler ise Celeste Restaurant’ a gidebilir.

Prag'da Gezilecek Yerler! - 3

Prag’da Gezilecek Yerler! – 3

Prag’da Önemli Yerler / Prag’da Gezilecek Yerler Mekanlar

 • Prag Kalesi:

Prazsky Hrad olarak bilinen kale 9.yüzyıldan kalmadır. Mimarisi ve tarihi geçmişiyle ünlü olan kale her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilir.

 • Prag Hradcany Meydanı:

Şehrin en önemli meydanlarından birisidir, tarihte kral için çalışanlar tarafından kullanılan evler bu bölgede bulunmaktaydı.

 • Prag Eskişehir Meydanı:

Şehrin eski meydanı olan Stare Mesto adıyla bilinen bölge Praha 1! de yer alıyor. Alışveriş mağazalarından kafelere kadar birçok dükkanı burada bulabilirsiniz.

 • Prag Eski Kraliyet Sarayı:

Prag Kalesi’ nde yer alan bu saray Bohemya Prensleri tarafından kullanılıyormuş.

 • Prag Kafka Müzesi:

Ünlü yazar Franz Kafka’ nın eserleri ve hayatını etkileyen dış etmenlere dair görüntülerin sergilendiği müze kesinlikle görülmesi gereken bir yapı.

 • Prag Aziz Vitus Katedrali

Praha 1’ de bulunan katedral, Çek Cumhuriyeti’ nin ve Avrupa dini tarhinin önemli bir sembolüdür.

 • Prag Wallenstein Sarayı

Barok tarzı ile yapılmış olan bu saray bahçeleri ile ünlüdür.

Prag'da Gezilecek Yerler! - 4

Prag’da Gezilecek Yerler! – 4

Prag’da Ne Yapılır?

Prag tarih meraklıları için mükemmel bir rota. Çok sayıda kale, şato ve orta çağ kültürüne ait eser var. Şehre gidenler Prag Kalesi yani Prazsky Hrad isimli 9.yüzyıldan bu yana yenilenerek de olsa sağlam kalabilmiş bu yapıyı ziyaret etmeliler. Prag Kalesi’ nde bulunan Eski Kraliyet Sarayı da yine görülmesi gereken bir yapı. Bohemya Prensleri burada kalıyormuş. Milhulka Barut Kulesi ve Wallenstein Sarayı da yine mimari ve tarihi açıdan önemli yapılar.

Şehir gezisi planlayanlar Stare Mesto denilen meydanı gezebilirler buraya Eski Şehir de deniliyor.Ayrıca müze gezmeyi sevenler de şehirde bulunan Ulusal Müze, Kafka Müzesi ve Mucha Müzesi’ ni gezebilirler. Özellikle Kafka Müzesi muazzam bir deneyim olacaktır.

Prag Festivalleri / Prad’daki Fuarlar

Prag’ da yıl boyunca çok sayıda festival düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır;

 • Prag Hint Filmleri Festivali – Ocak

 • Prag Uluslararası Maraton – Mayıs

 • Prag Yazarlar Festivali – Mayıs, Haziran

 • Prag Bahar Festivali – Mayıs

 • Prag Adalar Festivali – Haziran

 • Karlovy Var Uluslararası Film Festivali – Temmuz

Prag’da Tatiller / Prag’da Bayramlar / Prag’da Önemli Günler

1 Ocak – Yeni Yıl,

1 Mayıs – İşçi Bayramı,

8 Mayıs – Kurtuluş Bayramı,

1 Haziran – Bağımsızlık Bayramı,

6 Haziran – Jan Hus Bayramı,

28 Eylül – Çek Devlet Bayramı,

17 Kasım – Özgürlük ve Demokrasi Bayramı,

26 Aralık – Saint Stephen Bayramı.

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz