İçecek Tarifleri Lezzet Tüyoları

Narenciyeli Soğuk Çay

citrus-tea-sl-x
Yazar: Zarafetim

Sıcak yaz günlerinin kuşkusuz repliklerinden birisidir, “Çay harareti alır.”. “Sıcakta, sıcak mı içilir?” şeklinde yakınanlar için muhteşem bir tarifimiz var! Sıcak çay sizin hararetinizi alır, sizi serinletir mi bilemeyiz ama; Narenciyeli Soğuk Çay’ımız sıcak yaz günlerinde sizi serinletip, ferahlatan kurtarıcınız olacak!

 

Gerekli Malzemelerimiz

2 adet karanfil

1 adet demlik poşet çay

1/2 (Yarım) bardak ananas suyu

1/2 (Yarım) bardak portakal suyu

1/4 (Çeyrek) bardak taze sıkılmış limon suyu

2/3 bardak şeker

Kırılmış buz parçaları

 

Soğuk çayımız nasıl yapılır?

Sıra geldi işin en önemli kısmına, soğuk çayımızı demlemeye.

İlk olarak 3 bardak suyu bir tencereye boşaltıp, karanfillerimizi ekliyoruz ve orta ateşte kaynatmaya başlıyoruz. Yavaş yavaş ısıyı azaltarak, 10 dakika kadar kaynatıyoruz. Ardından karanfilli suyumuzu ateşten alıyoruz ve demlik poşet çayımızı içine ekliyoruz; 10 dakika demlenmesini bekliyoruz.

Çayımızın demlenmesinin ardından, demlik poşetini ve karanfilleri içerisinden çıkartıyoruz. Meyve suları ile birlikte şekeri de çayımıza ekliyoruz ve şeker eriyinceye kadar çayımızı karıştırıyoruz. Şekerin erimesinin ardından, tencereyi kapatarak 1 saat kadar dinlendiriyoruz. Artık Narenciyeli soğuk çayımız hazır!

Meyve suyu oranlarını dilediğiniz ölçüde ayarlayabilirsiniz; farklı meyveler ile değişik tatlar deneyebilirsiniz.

Soğuk çayınızı servis ederken, kırık buz parçaları eklemeyi (bize sorarsanız, bolca ekleyin! 🙂 ) unutmayın!

Son olarak; dilerseniz içerisine dilimlenmiş limon ve portakal parçaları da ekleyebilirsiniz.

Çayınız bol, ferahlığınız daim olsun!

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz