Sağlıklı Yaşam Yaşam Rehberi

Nane’nin Faydaları Nelerdir ?

Nane Baş Ağrısına İyi Geliyor Mu ?
Nane Baş Ağrısına İyi Geliyor Mu ?
Yazar: Zarafetim

Nane özellikle yemeklerimize tat veren ve soğuk havalarda limon ile beraber tükettiğimiz bir besindir. Nanenin faydaları saymakla bitmektedir. Bu konuda İbrahim Saraçoğlu gibi profesörler araştırma yaparak sonuçlara ulaşıyor. Nanenin kısaca faydalarını sizler için sıralamak istedik;

Nane tüketimi çok eski çağlara dayanmaktadır ve aynı şekilde eskiden beri alternatif tıpta hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Olağan üstü özellikleri yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılmıştır.

Nane diş macunları olmak üzere sakız, şeker, nefes spreylerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle solunum yollarına hitap eden bir bitkidir. Fakat nanenin sağlık açısından faydaları bu kadarla sınırlı değildir.

Nanenin Mucizeleri Nelerdir ?

Nanenin Mucizeleri Nelerdir ?

Nanenin Mucizeleri Nelerdir ?

Nane genelde solunum yolları faydalarıyla tanınır. Fakat nanenin içerdiği zengin miktardaki A vitamini özellikle göz sağlığı için çok önemlidir. C vitamini bir çok organ için hayati önem taşırken, birçok hastalıktan da bünyeyi korur.

Nanenin diğer bir önemli özelliği ise fiziki hastalıkların dışında sinirsel ve ruhi sorunlara da çözüm sunmasıdır. Bu bakımdan nane tüketimi hem fiziksel olarak sağlıklı kalmamızı hemde ruhsal olarak sağlığımızı korumamızı sağlayabilir.

Nane Sindirimi Kolaylaştırır mı ?

Nane Sindirimi Kolaylaştırır Mı ?

Nane Sindirimi Kolaylaştırır Mı ?

Nane harika bir temizleyici olarak sindirim sistemini destekler. Mide ağrılarına iyi gelebilir, bağırsak hareketini artırır. Yolculuklar esnasında yanınızda nane bulundurmanız kusma sorunlarını ortadan kaldırabilir. Günlük bir miktar nane tüketimi sindirim sistemi sağlığınıza çok şey katabilir.

Naneyi çay olarak veya yemeklere, salata katarak tüketmek mümkün. Nane gaz giderici ve rahatlatıcı etkisiyle herkesin tercihidir. Karın şişkinliği, mide bulantısı, kolit ve sindirim problemleri gibi sorunların çözümünde etkilidir.

Nane Baş Ağrısına İyi Geliyor Mu?

Nane Baş Ağrısına İyi Geliyor Mu ?

Nane Baş Ağrısına İyi Geliyor Mu ?

Nanenin ferahlatıcı ve rahatlatıcı özelliği vardır. Ezilmiş nane yaprakları veya nane çayı baş ağrısı sorunlarına iyi gelir, yatıştırıcı özelliği vardır. Bazı sağlık uzmanları miğde ağrılarına da nanenin iyi geldiğini savunmaktadırlar.Naneyi koklamak göğüsteki ağırlığı azaltır ve rahatlık sağlar. Nabzın olduğu bölgeler nane yada yağı ile ovulursa baş ağrısını giderip rahatlık verir.

Nane ile Ağız Bakımı Mümkün müdür ?

Nane ile Ağız Bakımı Mümkün Müdür ?

Nane ile Ağız Bakımı Mümkün Müdür ?

Nane ağız içi temizliği için de faydalı bir bitkidir, ağızda zararlı  bakterileri ortadan kaldırdığı gibi kötü nefes kokusunu giderebilir. Etkili bir mikrop öldürücüdür. Ağızda çiğnenerek tüketildiğin de mikrop ve bakterilerin verdiği zararları giderir, aynı zamanda diş etlerini ve dişleri güçlendirir. ferahlamanıza yardımcı olur.

Nane’nin Cildimize Faydaları Nelerdir ?

Nane çok etkili bir anti septik ve anti kaşıntı olarak bilinir. Nane suyu mükemmel bir temizleyici olarak bilinmektedir. Nanenin cildi yatıştırıcı ve yumuşatıcı özelliği vardır. Kaşıntılara karşı çok etkilidir, hatta akneleri bile temizleme özelliği vardır. Sinek arı ve akne sokmalarında etkili olabilir, tropikal olarak etkilenen kısma nane uygulamanız hem zehirlemeyi engeller hemde acıyı giderebilir.

Nane’nin Soğuk Algınlığına Faydaları Nelerdir ?

Nane her yıl milyonlarca kişinin etkilendiği mevsimsel alerji ve soğuk algınlığına karşı etkilidir. Nane yapraklarının çiğnenerek tüketilmesi veya nane çayının içilmesi soğuk algınlığı ve alerji vakalarını ortadan kaldırabilir. Nane içindeki mentol mukus tabakasını incelterek, sinüsler ve göğüsteki tıkanmaları açar. Mukus tabakasından kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca bu bitki boğaz yanmasında da etkilidir.

Nane Yağı Faydalı mıdır ?

Nane Yağı Faydalı mıdır ?

Nane Yağı Faydalı mıdır ?

Bir bardak suya bir iki damla nane yağı eklendiğinde sindirim sorunlarını giderir, hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir. Bağırsakları temizler.

  • Nane yağını kimyon ile suya karıştırarak içtiğinizde mide ekşimesi sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Suya karıştırarak içildiğinde kas ağrılarını giderebilir, yorgunluğu alır ve rahatlatır.
  • Nane yağı karın ağrılarını giderebilir, ayrıca gaz sorunlarına iyi gelir, bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkilidir.
  • Nane yağı diş sağlığı ve diş eti sağlığını korur, nane yağı ile diş bakımı yapılabilir ve ayrıca kötü nefes kokusunu ortadan kaldırır.
  • Tırnak bakımı için nane yağı uygundur. Tırnaklardaki mantar gibi hastalıkların önüne geçer.
  • Nane yağı idrar yolu enfeksiyonları sorununu çözebilir, su ile karıştırılarak tüketildiğinde idrar söktürür.

Nane yağı saç ve cilt sağlığını korur, saçların dökülmesini ve yeni saçların çıkmasını sağlayabilir. Kepek sorunlarını ortadan kaldırabilir. Bunun için ılık bir suya 4-5 damla veya daha fazla katarak saçlarımızı yıkamamız yeterlidir.

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz