Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Yaşam

Gebelikte bebek gelişimi için neler yemek gerekir ?

Gebelikte Bebek gelişimi için neler yemek gerekir ? 3
Yazar: Zarafetim

Gebelikte Bebek gelişimi için neler yemek gerekir ? 1
Türk halkında genelde bilinen bir tabir vardır, “ Sen iki canlısın çok yemelisin “ diye çok yanlış bir tabirdir. Kadın hamile iken doğru ve düzgün beslenmelidir. Bebek tüm besinlerini göbek kordonu yardımı ile almaktadır. Anne vücudunda her hangi bir vitamin, besin veya mineral eksikliği hemen etkiler.

Hamile bir kadına ortalama ne kadar enerji gerekir ?

Bir bayan hamile değil ise günlük ortalama enerji ihtiyacı 2100 kaloridir. Hamile olan bir bayan ise ortalam ihtiyacı 2500 kalori olarak saptanmıştır. Hamilelik evresi bitip gebeliğe geçen bir annenin ortalama kalori ihtiyacı 3000’i bulmaktadır.

Hamile bir kadın ne tür yiyecekler yemelidir ?

En yararlı besinler, süt ürünleri, meyve, sebze, balık, et, yumurta, yağ ve karbonhidratlar. Dengeli ve düzenli bir beslenme için gün içerisinde belirttiğimiz yiyecek gruplarından en az bir besin tüketmesi gerekmektedir.

Günlük kalorinin %10’luk kısmını proteinlerden oluşması gerekmektedir. En çok protein içeren yiyecekler; et, balık, yumurta, süt ürünleri ve baklagiller.

Günlük kalorinin %35’lik kısmını, yağlar oluşturmalıdır; başlıca yağlar; Tereyağ, yağ, margarin, süt ürünleri ve fındık. Fındık içindeki yağ oldukça önemlidir o yüzden bu grupta nitelendiriliyor.

Günlük kalorinin %55’lik büyük bir bölümünü, ekmek, makarna, patates, pirinç, mısır ve diğer tahıl gruplarında bulunan karbonhidratlar ile tamamlanmalıdır.

Gebelik ve Tüp Bebek

Hamilelikte gerekli olan vitamin ve mineraller nelerdir ?

Folik asit:
Sadece hamilelik evresi değil ondan önceki evrede anne için çok önemlidir. Hamilelik düşüncesinden önce anne kendi vücudunu buna hazırlamalıdır. Bir kadının vücudunun en çok ihtiyaç duyduyu şey folik asittir. Folik asitler; B grubu vitaminler ve B9 olarak bilinir. Bebeğin sinir yapısını oluşumunda bu vitaminler büyük rol oynar.

Folik asit’in en önemli amacı; Yarık damar veya yarık dudak gibi doğuştan oluşabilecek rahatsızlıkları önlemek.

En çok fosil asit içeren yiyecekler; arpa, fasulye, meyve, yeşil sebzeler, portakal suyu, mercimek, bezelye ve pirinçte vardır. Ortalama tüketim miktarı hamile olmadan, 3 ay önce günlük 400 mgdır.

Eğer bir önceki gebeliğinizde; yarık damar veya yarık dudak gibi hastalıklar olduysa, 5 mg üzerinde folik asit almaları gerekmektedir. Ayrıca bu konu ile ilgili mutlaka hekim gözetiminde yapınız.

Demir:
Hamilelikte vücudun normal ihtiyacından daha fazla bir demir ihtiyacı vardır. Demir içeren bitkiler; brokoli, ıspanak, çilek, müsli ve kepekli ekmektir. Ayrıca C vitamini bulunan narenciye, meyve veya meyve sularıdır.

Hamileyke çok çay ve kahve tüketmeyiniz, Demir emilini engelleme özellikleri vardır.

Hamileliğin 20. haftasından itibaren demir takviyesi önemlidir. Başka bir önemli durum ise demir takviyesi kabızlık yapar.

Gebelikte Bebek gelişimi için neler yemek gerekir ? 4

Kalsiyum ve Çinko:
Embriyo gelişimi için çinko ve kalsiyum gereklidir. Diyetleri takip ederek çinko ve kalsiyum almanız mümkündür.

Hamileyken yenmemesi gereken yiyecekler ?

A vitamini içerek yiyecekler yemek bebeğinize zarar verebilir. En yüksek A vitamini karaciğer içermektedir. Hamilelik sırasında arada sırada tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca pastörize edilmemiş peynir, mavi damarlı peynir yemek riski yükseltir.

Kabızlığı önleme yolları:

Hamilelikte en büyük problem kabızlıktır. Hem hormonal değişimler hemde bağırsakların yavaş çalışması size sıkıntı verebilir. Engellemek için bolca meyve, sebze, erik, erik suyu gibi lifçe zengin yiyecekler tüketmeniz gerekmektedir. Günde ortalama 2 ila 3 litre su içmek önleyebilir. Düzenli haraketler ile bağırsakları çalıştırmak. Yada haftada 2 3 kez düzenli olarak yarım saat yürüyüş yapmak. Yapacağınız bu yürüyüşler sizin doğumda da çok yardımcınız olacaktır.

Gebelikte Bebek gelişimi için neler yemek gerekir ? 5

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz