Genel Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Yaşam

Diş Sağlığı ile İlgili Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış

Diş Sağlığı
Diş Sağlığı
Yazar: Zarafetim
Diş Sağlığı

Diş Sağlığı

Diş sağlığında doğru olarak bildiğimiz 10 şey aslında yanlış. Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar, bir çok hastalığın ağız, ve diş sağlığına gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklandığı belirterek , halk arasında ağız ve diş sağlığı ile doğru olarak bilinen 10 yanlışımız olduğunu ifade etti.

Diş Hekimi Eşkar, sadece diş ağrısı olarak bildiğimiz çoğu ağrılar aslında psikolojik ve tıbbi sorunlardan kaynaklandığını açıkladı. Ülkemizde ağız ve diş konusunda yeterli bir bilinç altında olunmadığından bu gibi sorunlar ortaya çok çıkıyor. Hospident Diş Hastanesi’nden Dt. Recep Eşkar, “Ağız ve Diş hastalıklarında meydana gelen bozukluklar ; beslenme, çiğneme problemleri, tat alma, gülme, kahkaha atma, uyku ve konuşma gibi fonksiyonel işlemleri etkileyebilmekte. Bunlara bağlı olarak çoğu sosyal işlerde zayıflama gibi dirençsizlik güven kaybı gibi çoğu kişisel sorunları da beraberinde getiriyor.é

Ağız ve diş sağlığı bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Sağlıklı diş ve diş eti için hekimleri doğrultusunda gidildiği taktirde hasta hiçbir zaman sağlığını kaybetmez ama günümüz insanları diş eti ve dişine fazla önem vermemekte. Hospident’ten Diş Hekimi Recep Eşkar, “Ağız ve diş sağlığı konusunda ortaya çıkan kimi sorunlar bazı hastalıkların habercisi olabiliyor. Bu yüzden ağız ve dişlerimize hergün önemle bakmalıyız. Diş fırçasından diş macununa, yediğimiz yemeklerden dişe zarar verecek çoğu zararlı yiyeceklere kadar çoğu temel kavramlara önem vererek dikkat etmeliyiz.” Recep Eşkar ağız ve diş sağlığında doğru olarak bildiğimiz yanlışları bizlere açıkladı bakalım bunların arasında neler varmış;

Sert diş fırçası kullanmak

Sert diş fırçası kullanmak

1- Sert diş fırçası kullanmak dişleri bembeyaz yapar.

Yanlış! Çünkü önemli olan fırçanın sertliği değil, fırçalama tekniğidir. Diş fırçası, sentetik kıldan yapılma olmalıdır. Uçları düzgün sonlanmalıdır. Sert fırçalar diş etini tahriş eder, dişlerimizin minesine zarar verir ve dişlerde hassasiyet oluşturur. Uçları düzgün sonlanmalıdır. Fazla sert fırçalar diş etini tahriş eder. Fırça kılları aşınır aşınmaz (ortalama 6 ayda bir) mutlaka değiştirilmelidir.

Hamilelikte diş kaybı

Hamilelikte diş kaybı

2- Hamilelikte diş kaybı olması çok normaldir, anne adayları diş kaybı yaşayabilir.

Yanlış! “Her çocuk bir diş götürür” düşüncesi ne yazık ki ülkemizde yaygın bir kanıdır. Ancak bu doğru değildir. Ağız bakımlarını doğru ve düzenli yapan bir anne adayı için böyle bir durum söz konusu değildir.

Hamilelikte diş tedavisi yaptırma

Hamilelikte diş tedavisi yaptırma

3- Hamilelikte diş tedavisi yaptırma bebek için sakıncalıdır.

Yanlış! Hamileliğin her döneminde aciliyet gerektiren diş tedavileri yapılabilir, bebeğe bir sakıncası yoktur.

Çocuk dişleri iğne ile çekilirse bir Daha Çıkmaz

Çocuk dişleri iğne ile çekilirse bir Daha Çıkmaz

4- Çocuk dişleri iğne ile çekilirse bir daha çıkmaz.

Yanlış! Süt dişleri 6’ncı aydan başlar 3 yaşına kadar devam eder. Kalıcı dişler ise 6 yaşında çıkmaya başlar ve 12-13 yaşlarında tamamlanır. Burada önemli olan hangi dişin çekildiğidir, dişin iğne ya da başka bir şey ile çekilmesinin önemi yoktur.

Süt dişleri

Süt dişleri

5- Süt dişlerinin yerine daha sonra kalıcı dişler geleceğinden süt dişlerinin önemi yoktur.

Yanlış! Süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerine bağlıdır. Süt dişleri kapladıkları alanla kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı dişler için yer tutmaktadır. Bu nedenlerle süt dişleri çok önemlidir.

6- Bir kez diş taşı temizliği yaptırdıktan sonra her zaman yaptırmak gerekir.

Yanlış! Diş taşı temizliğinde diş yüzeyine ait olmayan maddeler (plak, diş taşı) temizlenir. Diş taşı temizliği yaptırmayan bir kişi dişleri üzerinde biriken diş taşlarını fark edemez ancak temizlik yaptırdıktan sonra birkaç gün fırçalanmayan dişlerdeki değişim hemen göze çarpar. Yani diş taşı temizliği yapılmış ya da yapılmamış olsun ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece diş taşlarının oluşumu kaçınılmazdır.

Çapraşık dişler

Çapraşık dişler

7- Çapraşık dişler ancak küçük yaşta düzelebilir.

Yanlış! Çapraşık dişler her yaşta düzgün hale getirilebilir. Tel tedavisi her yaştan kişiye uygulanacağı gibi, tel tedavisini estetik bulmayan hastalar görünmeyen teller sayesinde düzgün dişlere sahip olabilirler.

Diş etinin kanaması

Diş etinin kanaması

8- Dişleri fırçalarken diş etinin kanaması normaldir.

Yanlış! Dişleri fırçalarken diş eti kanaması normal bir durum değildir ve diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

Ağrıyan dişe aspirin koyma

Ağrıyan dişe aspirin koyma

9- Ağrıyan dişe aspirin koymak gerekir.

Yanlış! Aspirin ağrı kesicidir ancak etkisi ağız yolu ile alınıp kana karışınca ortaya çıkar. Dişin üzerine konulan aspirin ağrınızı dindirmediği gibi, ıstırabınızı da arttırır. Çünkü diş etinizde yara açar.

Ağız kokusu

Ağız kokusu

10- Ağız kokusu herkeste olur ve geçmez.

Yanlış! Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, aftlar, uyumsuz ve kötü kullanılan protezler ve ağız kuruluğu, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, bademcik iltihaplanmaları sonucu meydana gelebilir. Ağız kokusunun asıl nedeni olan yukarıda sayılan hastalıkların tedavisi yapıldıktan sonra ağız kokusu önlenebilir.

Sonuçta her ne olursa olsun çoğu hastalıklar ağız sağlığını korumadığımız için geliyor ve insanlar hala diş sağlığına önem vermiyorlar. Diş sağlığı çok önemli ufak gibi görünse de aslında hayatımızda büyük bir yeri var.

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz