Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Yaşam

Çocukların İştahını Açan 10 Formül!

Çocukların İştahını Açmak İçin 10 Formul
Çocukların İştahını Açmak İçin 10 Formul
Yazar: Zarafetim
Çocukların İştahını Açmak İçin 10 Formul

Çocukların İştahını Açmak İçin 10 Formul

Çocukların İştahını Açan 10 Formül sizlerle. Çocukların İştahını Açan 10 Formül’ ü sizin için derledik ve yardımcı olmak için size sunuyoruz. Her anne baba bu sorunu mutlaka yaşıyor. Ama yanlış uygulamalar yaptıkları için çocuklarının iştahlarını kendileri kapatıyor ve bunun farkında değiller. Doğru bilgilendirme ile çocuklarınız artık daha iştahlı bir şekilde yemek yiyecekler. Sizinde çocuğunuzda iştah sorunu varsa aşağıdaki uyarıları dinlemenizde fayda var.

Çocuklarınızı biberon ile beslemeyin. Çocuk her ağladığı zaman biberon kullanıyorsanız, iştahsızlık için ortam hazırlıyorsunuz demektir. Çocukların İştahını Açan 10 Formülü sizinle paylaşmamızda ki amaç doğru bilgilendirilmenizi sağlamak.

Ek besinlere ise acele etmeden küçük adımlarla başlayın. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda, her gün aynı saatte, bir beslenme düzeni oluşturun. Çünkü bebekler düzensizliği sevmezler.

Sizinde bir beslenme tarzınız olun. Çünkü bebeğiniz sürekli sizi izler ve rol modeli olarak görür. Yani siz ne yaparsınız sizden onu öğrenir. O yüzden sizde iyi bir beslenme tarzı uygularsınız çocuğunuzda sizi örnek alır ve ona göre davranır. Kötü davranışlardan onu uzak tutmanın en iyi yolu sizin rol modeli olmanız.

Çocuğunuza kendi kendini beslemenin hazzını yaşatırsanız, o da zamanla iştahlı bir çocuk olacaktır. Bırakın dökse bile kendi yeme alışkanlığı kazansın. Asla döküyor diye çocuğunuzun elinden almayın yemeği.

İşin püf noktası çocuğunuzun kararlılığınızı görerek tatlı-sert bir otorite ile size itaat etmesini sağlayabilmek. Onu yemesi gerektiğine ikna etmeniz gerekiyor. Tatlı- sert otoriteniz ile bunu siz başarabilirsiniz.

Çocuklarda yemek düzeni ile uyku düzeni paralel gider. Bunun için çocukların erken yatıp erken kalkması ve beslenme saatlerinin düzenli olması önemlidir.

9 aylıktan itibaren bebeğinizi aile sofrasına oturtun. Yemek yemenin sosyal bir olay olduğunu, yemek yemeyi eğlenceli olarak görmesini sağlayın.

Evde çocuk partisi verin. Çocuğu iştahlandırma da motivasyon fazlasıyla önemlidir. Çocuğunuza arkadaşlarıyla birlikte yiyebileceği sofralar, partiler hazırlayın. Bu onu daha çok iştah sahibi yapacak ve yemek yeme alışkanlığı kazanacaktır.

Şekerli, kolalı ve hazır gıdaları vermeyin. Çocukların İştahını Açan 10 Formül arasında bu 3 gıdalar yer almıyor. Şekerli, kolalı ve hazır gıdalar yalancı bir tokluk hissi yaratıyor. Aynı zamanda ileride diyabet ve yüksek kolesterol gibi hastalıklara zemin hazırlıyor.

Çocukların İştahını Açmak

Çocukların İştahını Açmak

Yemek yemiyorsa ısrar etmeyin ama alternatifte yaratmayın. Çocuğunuz yemek yemediyse ya da tabağını yarım bıraktıysa ısrar edip sımayın onu. Ancak ara öğün olarak ta bir şey vermeyin. Böylece bir diğer öğünü bekleme alışkanlığı kazandırmış olursunuz. Öğünü o vakitte yiyip sonra yemek istememeye başlar. Çocukların İştahı Açan 10 Formül işte bu kadar basitti.

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz