Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Yaşam Yaşam Rehberi

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

gece2
Yazar: Zarafetim

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Bebekler yenidünyaya geldikleri için alışmalarda zorluk çekerler. Özellikle uyku problemleri çok artar. Bebeklerin uyku problemini sağladığı en çok ebeveynler için zor oluyor. Bu konuda biraz soğukkanlı ve sabırlı olmak birinci şart olarak gözüküyor. En zor süreç 9 ay süreci atlatmış oldunuz. Meleğiniz kucağınızda hayırlı olsun. Artık geceleri pat pat uyanmanız bir şeyler yapamıyorsanız size yöntemler sunacağız. İlk olarak

  1. Uyku Saatlerini Belirleyin

Bebekler ilk aylarında düzen severler. Bu düzen oluşturma fikri sizin de hoşunuza gidebilir. Gündüz ve gece uykularını belli saatlere yaymaya özen gösterin. Yeni doğan bebekler günün hemen hemen birçoğunu uykuda geçirmek isteyecyeklerdir. Aylar ilerledikçe uyku saatleri kısalmaya başlar. Bu düzeni oluşturmak için gece ki uyku saati önemlidir.

gece1

  1. Uyku Öncesi Rutinleri Olsun
    Gece uykusuna yatarken yeni rutinler belirlemelisiniz. Bu sizin her akşam uygulayabileceğiniz şeyler olması gerekiyor. Mesela banyo yapmak, onu hafifletecek masaj yapın, kitap okuma, küçük oyunlar, pijamalar giydirin. Bunlar bebeğinizi uykuya hazırlar. Ama kendinizin de belirleyeceği rutinler olması gerekiyor. Gece yatmadan önce hepimizin kendine göre rutinleri vardır. Bebeğinizde uykuya geçerken aynı sizin gibi duyguları yaşamak ve hissetmek ister.

gece2

  1. Uyku Arkadaşı Edinmeli
    Bebeğiniz uykuya geçiş problemi yaşıyorsa ve geceleri sık sık uyanıyorsa bu problemlerdir. Bu nedenle uyku arkadaşı edinmeniz gerekir. Pelüş kısa tüylü minik bir oyuncak onun uyku arkadaşı olabilir. Onun kokusu, dokusu ona her akşam onu rahatlatır ve uyuması hızlandırılır. Aynı şekilde gece uyandığında da onu yatağında gördüğünde kendini güvende hisseder ve daha rahat ve ağlamadan tekrar uykuya dalabilir.
  2. Bebeğiniz Yatağında Uyumalı
    Uyku düzenini oluşturmakta en önemli ve atlanmaması gereken konu da budur. Bebeğiniz ne olursa olsun ilk doğduğu günden itibaren kendine özel yatağında yatmalıdır. Gündüz uykularında eğer evdeyseniz mutlaka yatağına yatırılmalıdır. Yatağında uyuma alışkanlığa sahip olmalıdır. Bu durum büyüdükçe zorlaşacağından en baştan önlem almak en doğrusu olacaktır.

gece3

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz