Yaşam Rehberi

90’lı Yıllarda En Çok İzlediğimiz 19 Çizgi Film

Red Kit
Red Kit
Yazar: Zarafetim

90’ lı yıllarda en çok izlediğimiz 19 çizgi filmi sizler için tekrardan sıraladık. Bizim çocukluğumuza denk gelen 90’ lı yıllarda en çok izlediğimiz 19 çizgi film hala ilk günkü gibi izlenme rekorları kırıyor. Sabahın köründe uyanır uyanmaz televizyonu açıp izlediğimiz, bize çocukluğumuzu hatırlatan 19 harika çizgi filmi sizler için derledik.

1.Taş Devri:

Taş Devri

Taş Devri

Seneler boyu bizi ekrana kilitleyen Taş Devri çizgi filmini çok sevmiştik. Aslında Taş Devri hala hafızalar da yerini korumaktadır. Evin babası Fred Çakmaktaş, karısı Vilma, çocukları Çakıl ve vefakar ev hayvanları Dino, komşuları Barney Moloztaş, karısı Betty ve evlat edindikleri çocukları Bam Bam, Taş Devri’nin karakterleridir. Taş yatağında yaşarlardı. Çok mutlu bir aile tablosu oluştururlardı bize. Fred ve Barney çok yakın arkadaştırlar ve aynı taş ocağında çalışırlar. En sevdikleri ve birlikte oynamaktan zevk aldıkları spor Bowling’tir, fırsat buldukça oynarlar. Hala televizyonda denk geldiğinde izlemeden edemiyoruz demi.

2. Jetgiller:

Jetgiller

Jetgiller

Jetgiller, Çağdaş Amerikan kültürünün ve yaşam stilinin başka bir zamana uyarlanmış bir aile sitcom’udur. Jetgiller’ in çok farklı ve sıra dışı bir yaşantısı vardı. Bizim hiç hayal bile edemeyeceğimiz hayatı yaşarlardı. Çocukluğumuzda hep merak ettiğimiz robotların, uzaylıların, hologramların ve enteresan buluşların olduğu bir gelecek zaman ütopyasında yaşarlardı. Orijinal serisi 1962-1963 yılları arasında yayınlandı. Tekrarları yıllarca Cumartesi sabahları yayınlanmaya devam etti. Eminim ki hepimiz onların yaşadığı zamanda yaşamayı istemişizdir. Çok özenilesi bir hayat yaşıyorlardı.

3. Scooby Doo:

Scooby Doo

Scooby Doo

Scooby Doo her ne kadar komik olsa da bu komikliğin içinde bizi uyaran sinyaller de taşırdı. Bu harika köpek Scooby Doo sayesinde köpekleri daha sevimli bulmaya başlamıştık. Biraz korkunç biraz komik bir çizgi filmdi. Shaggy ve diğer gençlerin hayaletli muhitlerin sırlarını çözmeleri anlatılırdı. Her bölüm hayaletten kaçarlardı ama bölüm sonunda da hayaletin maskesini çıkarırlardı. Zaman zaman gerçekten ürperten sahneleri olmuştur. Bazen acaba gerçekten varlar mı? diye düşünmüşüzdür.

4. Tom Ve Jerry:

Tom Ve Jerry

Tom Ve Jerry

İşte çocukluğumuzun en sevimli bir o kadar da kavgacı ikilisi Tom Ve Jerry. Sürekli kavga etseler bile Tom Ve Jerry birbirinden vazgeçemezlerdi. Büyük küçük fark etmeksizin herkesi ekrana bağlayan bu ikili William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış kısa filmler halinde, ev kedisi olan Tom(tam adı Thomas) ile onunla aynı mekanı paylaşan ev faresi Jerry arasında geçen şiddetli ve komik mücadeleleri anlatan animasyon serilerinin genel adıdır. İlk Tom Ve Jerry animasyonu 1940 yılında yayınlanmıştır.

5. Şirinler:

Şirinler

Şirinler

1981’ de yayınlanan Şirinler büyük ilgi görmüştür. Şirinler en takdir edilesi yanları yardımsever ve iyilik yapmalarıydı. Zaten başları genelde hep bu yüzden derde girerdi. Bu çok tatlı, şirin küçük dostlar birbirine bağlılıklarıyla bilinirler. Yıllarca Türkiye’de de yayınlanan çizgi film, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bir çok ülkede izlenme rekorları kırmasına rağmen gösterimden kaldırılmıştır.

6. Tsubasa:

Tsubasa

Tsubasa

Özellikle erkek çocuklarının gözde çizgi filmi olan Tsubasa 1981’ de Yoichi Takahashi tarafından yaratılmış bir anime serisidir. Tsubasa yaşının göstermediği bir şekilde futbol oynardı. Öykü Japon genç takımının yıldız oyuncusu Tsubasa Oozora’nın yaşadıklarını anlatmaktadır. Türkiye’de “Küçük Golcü” olarak da yayınlanmıştır. Sabah saat 7’ye alarm kurup Tsubasa için kalkanlar iyi bilir.

7. Temel Reis:

Temel Reis

Temel Reis

Popeye ve türkçe dublajda bilinen adıyla Temel Reis, Elzie Crisler Segar’ ın oluşturduğu dünyaca ünlü, ıspanak yiyerek güçlenen bir çizgi roman karakteridir. Temel Reis’ in ıspanak yiyip güçlü olmasını ailemiz bize örnek göstererek ıspanak sevdirmeye çalışırlardı. Sevgilisi Olive( Türkçe adı Safinaz’ dır). En büyük düşmanı Bluto( Türkçe Kabasakal) adlı kurgusal karakter olan Temel Reis kendi döneminde izleyicilerine Rotoskop makinesiyle sunulmuştur.

8. Hayalet Avcıları:

Hayalet Avcıları

Hayalet Avcıları

Hayalet Avcıları meşhur film serisinden uyarlanmış çok eğlenceli bir çizgi filmdir. Hayalet Avcıları 4 çılgın bilim adamıydılar. Hangar gibi bir ofisleri, kabarık kızıl saçlı kaçık bir sekreterleri, bire evlere şenlik bir arabaları vardır. Hayaletleri yakalayıp elektrik süpürgesi gibi bir makine ile hapsederlerdi. Bazen hayaletler şehirde serbest kalır, ortalık şenlik yerine dönerdi. Birde bunların başlarına ekşiyen Slimer diye sevimli ve şeker, yeşil bir hayalet vardı. Bu da sürekli yemek yer her yere salya bulaştırırdı.

9. He Man:

He Man

He Man

1983 ile 1985 yılları arasında çekilen He Man; 130 bölüm olarak çekilmiştir. Seride He Man ve arkadaşları Eternia’ yı ve şatosunun sırlarını İskeletor’un kötü emellerinden korumaya çalışırdı. “Gölgelerin gücü adına, güç bende artık” sözünü duyduğumuz an bizde heyecanlanıp gaza gelirdik.

10. Sevimli Hayalet Casper:

Casper

Casper

Kötü hayaletlerin yanı sıra iyilik yapan Sevimli Hayalet Casper pek fazla arkadaş edinemez yinede. Sevimli Hayalet Casper Sürekli kötülük yapan amcalarını durdurmaya çalışır. Hayalet olduğu için insanlar ondan fazlasıyla korkarlar. Ama Casper diğer hayaletlerin yanı sıra iyilik yapmaya çalışırdı. Casper dost canlısı hayalet olarakta bilinir. Etrafındaki insanların ondan korkması Casper’ ı oldukça üzmektedir.

11. Richie Rich:

Richie Rich

Richie Rich

Zengin çocuğu Richie Rich’ nin maceraları anlatılırdı. Richie Rich’ in parası çok olmasına rağmen hiç bir fukaraya yardım ettiği, bir açın karnını doyurduğunu görmedik o kadar izledikte. Bahçesinde çalının yapraklarında bil dolar işareti vardı. Köpeğinin üzerinde ki doları unutmayalım tabikide. Küçük Richie Rich biraz cimri yalnız. Richie Rich’ in hizmetçileri bile robottu.

12. Red Kit:

Red Kit

Red Kit

Gölgesinden hızlı silah çeken yalnız kovboy “Red Kit” sadık beyaz atı Düldül ve sevimli köpeği Rin Tin Tin il beraber suçluların ve adaletsizliğin amansız düşmanıdır. Red Kit’ in o şehri kurtarmak için sergilediği kahraman tavırları erkek çocuklarını çok etkilerdi. Suçluları temsil eden Dalton Kardeşler; Joe, William,Jack ve Averel birçok macerada yer alırlar. Genelde Dalton Kardeşlerin ensesinde olan Red Kit bölüm sonunda bir yerlere giderdi hep.

13.Müfettiş Gadget:

Müfettiş Gadget


Müfettiş Gadget

Müfettiş Gadget; sakar, dalgın, dikkatsiz çevresinden bir haber olan bir müfettişin maceraları anlatıldığı bir çizgi filmdir. Müfettiş Gadget bir insan olmasına vücudunun bazı yerlerinden yararlı malzemeler çıkıyordu. Bu çıkan yararlı cihazlar suçluları yakalamasını kolaylaştırır. Görevlerin de Şef Kuinbi’ den aldığı kağıdı okur, şef Kuinbi’ye atar ve kağıt kendini yok ederdi. Suçu hep Dr.Pençe işler ve onun bir kedisi vardır. O kadar izledik ama Dr. Pençe’ nin yüzü hiç görülmemiştir.

14. Pembe Panter:

Pembe Panter

Pembe Panter

Pembe Panter çizgi filminin müziği tam anlamıyla bir efsanedir. Çok fazla konuşmadığı halde bile Pembe Panter izleyicileri ekrana bağlamayı başarırdı. Aynı zamanda Pembe dostumuz en karizmatik karakterdir. Yaş gözetmeksizin herkesin beğeniyle izlediği bir çizgi filmdir.

15. Ayı Yogi:

Ayı Yogi

Ayı Yogi

Ayı Yogi, orijinal ismi Yogi Bear olan çizgi film Jellystone park parkındaki iki ayının Yogi ve Boo – Boo maceralarını anlatır. Ayı Yogi’ nin kız arkadaşı vardır. Adı Cindy’ dir. Başları milli parkın korucusu olan Ranger Smith ile belaya giren ikilinin maceraları 90’ lı yılların çocuklarının hala aklındadır. Bugün bile büyük beğeniyle izlenen bu çizgi film daha uzun yıllar akılda kalıcı olacaktır.

16. Laff A Lympics:

Laff A Lympics

Laff A Lympics

Laff A Lympics 1977 yılında Hanna Barbara tarafından yapılmış bir çizgi filmdir. Laff A Lympics sadece 24 bölüm sürmüştür. Ama bu kadar kısa sürmesine rağmen baya etkili bir çizgi film olmuştur. Her hafta 3 grup dünyanın farklı ülkelerine giderek yarışmaya katılarak yarışırlardı.

17. Tenten:

TenTen

TenTen

Tenten’ in maceraları, Belçikalı çizer Herge tarafından 1929 yılında yaratılmış olan çizgi roman dizisidir. Tenten 20. yüzyılın Avrupa çizgi romanlarının en ünlülerindendir. Diziden 200 den fazla kitap basılmış ve dizi 50’ den fazla dile çevrilmiştir. Serinin kahramanı, genç bir gazeteci ve gezgin Tenten’dir. Maceralarında köpeği Milu, arkadaşı Kaptan Haddock ve başka pek çok renkli karakter eşlik eder.

18. Ninja Kaplumbağalar:

Ninja Kaplumbağalar

Ninja Kaplumbağalar

Ninja Kaplumbağalar, fantastik çizgi seri, dövüş sanatlarına hakim 4 tane mutant kaplumbağa ve ustaları mutant fare “Usta Splinter” ile birlikte kötülerin karşısında verdikleri savaşı konu edinir. Bu sırada iyi bir ninja olabilmenin eğitimini sürdürmektedirler.

19. Afacan Dennis:

Afacan Dennis

Afacan Dennis

Afacan Dennis ya da orijinal adıyla Dennis The Menace efsane bir çizgi sinemadır. Küçük yaştaki Afacan Dennis Mitchell yorulmak bilmez yardım sever bir o kadar da sevimli bir karakterdir. Komşuları Bay Wilson’ ı çok sever ve en yakın arkadaşı olarak görür, ama sakarlığı yüzünden Bay Wilson’ ın başına kötü olaylar gelir. Birde arkadaş çetesi vardır.

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz