Diyet ve Zayıflama Sağlıklı Yaşam

3 Adımda Zayıflama Yöntemleri!

3 Adımda Zayıflama
3 Adımda Zayıflama
Yazar: Zarafetim
3 Adımda Zayıflama

3 Adımda Zayıflama

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlaması ile kışın alınan kiloları, 3 adımda zayıflama yöntemlerini sizler için anlatıyoruz. Zayıflamak için fazla kilolardan 3 adımda kurtulabilirsiniz. Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler üç adımda etkili bir diyet yapabilmeyi anlattı.

“Vücut tipine göre diyet uygulanması çok önemli”  

Her vücut tipinin kendine ailt şekil ve yapıda özellikleri bulunmaktadır. Tıpkı kar taneleri gibi insanlarında vücut, kas ve yağ oranları benzersiz bir şekilde farklılık göstermektedir. Bu sebepten rutinde uygulanan diyet yöntemleriher insan için aynı sonucu veremeyebilir. Aksine kötü sonuçlar verebilir. Kendinize uygun en iyi diyeti seçebilmek için öncelikli yapılması gereken uzman kontrolü ile motobolizma hızının ölçülmesi ve yapılan tüm ölçümler sonrasında diyet programının uygulanması gerekmektedir. Bununla birlikte düzenli bir uzman kontrolü size ve vücudunuza düzen sağlayacaktır.

Açlığı tetikleyecek glikoz tarzı ürünlerden uzak durmalı ve insülin yükseltmelerini azaltacak vitaminler ve meyveler tercik edilmelidir. Aksi taktirde anlık dikkatsizlik ve yediğiniz şeyleri düzensiz bir şekilde yediğiniz zaman tüm direnciniz ve düzeniniz bozulur. Rafine karbonkidratlardan vazgeçip bunların yerine tam tahıllı ürünler,sebze tüketimi artırılmalı ve ağırlık verilmelidir. Günlük 5 porsiyon sebze meyve yemeğe dikkat edilmesi de diyet programlarının arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir şekilde protein tüketimi ile metabolizma desteklenmelidir. Bu şekilde artık sizde dengede olabilirsiniz. Haftada 2-3 kez kırmızı et, 2 kez balık diğer günlerde ise beyaz et ve kuru bakklagiller ve kuru baklagil olacak şekilde tüketim sağlanmalıdır. Kolestrol sorunumuz yoksa hergün yumurta alınmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Kırmızı eti sadece tüketmek yeterli olamayabilir. Pişirme sürelerine ve şekillerine de dikkat edilmelidir. Eti asla yüksek ısıya maruz bırakmadan yani yakmadan ızgara şeklinde, fırında veya haşlama olarak tüketilmesi besin değerlerini koruma aşamasında da fayda göstermektedir.

“Bilinçli Yemek Alışkanlığı Edinilmeli”

Genellikle spor yapmayı sevmeyen hareketsiz bir toplumuz. Kilo verebilmek ve kilo aldıktan sonra koruyabilmek için doğru besinler seçilmesi gerekmektedir. Doymak için değil sağlıklı yaşamak için az ama sık doğru besinlerin tüketilmesi için uzun süren sofra sohbetlerinden olabildiğince uzak durmamız gerekmektedir. Sevilen gıdaların mecburi surette tüketilmesi gibi bir zorunluluk olmadığının bilincine sahip bireyler olmamız sağlıklı yeme alışkanlığı edinmemizde büyük bir etkendir. Tükkettiğimiz gıaların ne kadar kalorisi olduğunu not etmemiz bize sağlıklı besinler seçmemiz açısından yardımcı olacaktır.

Yediğimiz çoğu kolorisi çok yiyecekler aslında bize gün geçtikçe zarar olarak dönüyor. Örneğin buz dolabımızda gördüğümüz çikolota ve kurabiye türünde yiyecekleri görmezden geliyoruz desek olur. Çünkü biz  eskiden bu yana kalorisi çok şeyleri yemeyi alıştık. Diyet düzeni ile bu kalorisi çok yiyeceklerden sizde uzak durabilirsiniz. Bu yiyecekler yerine atıştırmalık en basit örneği salatalık veya tam tahıllı kraker türü şeyler ile açlığınızı geçiştirebilirsiniz.

3 Adımda Zayıflama yöntemi

3 Adımda Zayıflama yöntemi

Sağlığınızı Harekete Geçirin!

Fiziksel bir aktivite yaparak hem siz rahat edersiniz hemde kalorisi yüksek yiyeceklerden uzaklaşabilirsiniz. Spor yapmak bu aktivitenin en basit örneklerinden birisi. Vücudunuzdaki yağı bir koşuda en fazla 20 dakikada yakabilirsiniz. Yarım saat spor yaptığınız zaman vücudunuzdakı tüm yağlardan kurtulabileceksiniz.

Fiziksel aktivitede yoğunlulukta çok önemli sporda iken yaptığınız spordu bölmeden yapmalısınız. Çünkü teriniz soğuduğu zaman tekrar performansınızı yakalayamazsınız. Uyurken bile kaslarınız sürekli enerji kullanmaktadır. Fiziksel aktivite kas hücrelerini büyümeleri ve bölünmeleri için uyarır, kasların kuvvet ve boyut itibariyle büyümesine neden olur. Ne kadar çok kasınız varsa o kadar çok kalori yakarsınız, dinlenirken bile.

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz