Moda Dünyası

2016 Vintage Modası

2016 Vintage Modası
2016 Vintage Modası
Yazar: Zarafetim

Özellikle yurt dışındaki moda tutkunları gerçek vintage’ in peşindeler. Yani eskitilmiş görünümlü yeni modeller satın almak yerine gerçekten 60’ lı 70’ lı yıllardan kalma orijinal giysiler bulup giyiyorlar. Böylece hem çok özgün hem de ilgi çekici olabiliyorlar! Ülkemizde pekte yaygın olmayan 2.el giysi dükkanları ise bu iş için biçilmiş kaftan. Amerika’ da “Salvation Army” adıyla 2.el giysi satışı yapan büyük dükkanlarda 70’ li yıllardan kalma kürklere, çizgili gömleklere kalem eteklere ve Grease yıllarının giyimlerine ulaşmak mümkün. Bu tip dükkanlar Avrupa’ nın çoğu şehrinde de büyüklü küçüklü var. Tüm bunlara ilaveten alınan ürünün bir hikayesinin olması da cabası. Bence de asıl vintage budur. Eskiden hiç tanımadığınız birinin eskilerini giymek ayıp sayılır, ikinci el giyenlere ‘bitli gençler’ gözüyle bakılırdı. Oysa şimdi ikinci el giysi satan mağazaların sayısı hızla artıyor, ünlü isimler ‘ Nereden giyiniyorsunuz’ diye sorulduğunda göğüslerini gere gere ikinci el satan yerleri tercih ettiklerini söylüyorlar.

2016 Vintage Modası - 1

2016 Vintage Modası – 1

Son yılların popüler olan moda terimi vintage’ i sizler ile paylaşacağım. Vintage belirli bir tasarımcıya ait olup eski kıyafetlerin, özel tasarımların yada üretildiğini dönemin izlerini taşıyan kıyafetlerdir.

2016 Vintage Modası - 3

2016 Vintage Modası – 3

Vintage tarzına meraklı olanlara uyarı, her ikinci el kıyafet vintage değildir. Bir tasarımız vintage olabilmesi için belli bir dönemde üretilmesi ve üretildiği dönemin belirgin izlerini taşıması gerekiyor. Vintage modası günümüzde 1920 ve 1980’ lere kadar olan dönem giysi ve aksesuarlarının kullanılmasıdır. Tabi vintage tarzı sadece giyside değil arabadan ev aksesuarlarına yaşam tarzına kadar geniş anlamlar taşır. Bu tarza ilgisi olanlar ünlü markaların vintage koleksiyonlarından ilham alabilirler. Gerçek bir vintage tarzı çoğunlukla maliyetli olabilir. Bütçeniz bu tasarımları almaya müsait değilse belirgin hatları, dönemin izlerini taşıyan fotoğraflardan destek alarak diktirebilir yada belirttiğim gibi bazı mağazalar artık vintage için özel koleksiyon hazırlıyor bunlardan destek alabilirsiniz.

2016 Vintage Modası - 2

2016 Vintage Modası – 2

Vintage demek kabarık omuzlar, kalem etekler, dantel detaylar, klasik ayakkabılar, kaşe montlar, kapitoneler, büyük kemerler, kelebek güneş gözlüklerine aşina olmak bunları yansıtmak demektir. Sadece kıyafet değil saç şekli ve aksesuarlarını da dikkatli seçip modern tarz ile vintage’ i birbirine karıştırmadan komik görüntüler ortaya koymamanız da fayda vardır.

Yazar Hakkında

Zarafetim

Zarafetim.Com olarak 2009 yılında bu zamana kadar bir makyaj projesinde yer aldık. Makyaj uzmanlarımız ve uzman ekip kadromuz ile her zaman sizlere daha doğru, daha güzel makyaj nasıl yapılır gibi bilgiler sunmaya çalışmaktayız. Bu vizyon doğrultusunda işimize halen devam etmekteyiz..

Yorum Yaz